Earth Day 2013 Video Competition: GLOBE and Your Local Community

film strip

Goal: Highlight students demonstrating how participating in GLOBE has enabled or inspired them to improve the environment of their home, school, or local community.

Winning Videos

 

Top Overall:

1st Place: Kingsburg High School, Kingsburg, California, United States of America
Teacher: Peggy Foletta

Students: Janice Hernandez (grade 12), Ashley Emmersen (grade 12), Jasleen Bains (grade 12), Amy Ezaki (grade 11), Levneet Sran (grade 12), Jasmine Mahfoud (grade 12)

Overall 1st Place

(click on the image to see the video)


Africa Region:

1st Place: Ilboru High School, Arushu, Tanzania
Teacher: Jeremiah Joseph
Students: Kamana Msumi, Tambilija Kalogi, Joachim Shines, Lucas Steven
Africa video screenshot
(click on the image to see the video)
 

Asia and Pacific Region:

1st Place: Donchanwittayakom School, Donchan District, Thailand
Teacher: Mr. Chumpon Chareesean
Students: Gedthip Khunnaloa, Napawan Chumpoopong (grade 11), and Anchalee Pansamret (Grade 10)      Asia and Pacific first place video
(click on the image to see the video)

       

2nd Place: Indira Ideal School, New Delhi, India
Teacher: Poonam Das
Students: Rishab Srivastava, Subhadeep Halder, Jagriti Sharmal, Mitalil, Uzma Ansaril, Shruti I, Nikita Bansall, Anam Fatimal
asia and pacific 2nd place video

(click on the image to see the video)

3rd Place: MESCO Grades High School, New Delhi, India
Teacher: Gopal Krishna
Students: Syeda Amtual Moiz Ruqia, Ayesha Abdur Razzaq, Sania Khan asia and pacific third place video

(click on the image to see the video)


Europe and Eurasia Region:

1st Place: IES Vega de San Mateo, Islas Canarias, España
Teachers: Luisa del Pilar Pérez Pérez and José Juan Pérez Suárez

Students: MARTÍN MARTEL MARRERO, LEANDRO OJEDA SANTANA, LORENZO CHRISTIAN LUIS OJEDA, VICTOR MANUEL SANTANA SÁNCHEZ, ÁNGEL MOISÉS SUÁREZ DELGADO, DANIEL SÁNCHEZ GUTIERREZ, CARLOS JESÚS SANTANA NAVARRO, JOSÉ JAVIEL SORIA TORRES, YERAY SOCORRO SANTANA, JOSE DANIEL SUÁREZ SANTANA, JOSIMAR MIRANDA RIVERO, JOSÉ JUAN DEL PINO PEÑATE, JEROBEL BOLAÑOS MANZANO, JOSÉ TOMÁS SANTANA SAN GIL, JOSÉ DAVID MARTÍN PERERA, AYOUB SISSOUNI, MORO DIARRA, HAMZA BOUSCHINI, JONAY AITOR MAYOR NAVARRO

Europe and Eurasia 1st place

(click on the image to see the video)

2nd Place: Eniaio Lykeio Kykkou A, Lefkosia, Cyprus
Teacher: Dr. Naso Melifronidou

Students: Christina Christodoulou, Michalis Kourtsiades, George Karayiannis, Sonia Tosounidou, Elena Mantatzi, Olga Postekki

Europe and Eurasia 2nd place

(click on the image to see the video)

3rd Place: Yanoh Elementary School A, Yanoh Village, Israel
Teacher: Sliman Khatib
Students: Leran Sa'eed, Tameer A'amer, Sereen Saif, Saleh Zyadeh, Sally A'amer, Reda Sa'ad, Tamar Daher, Yareen Hamdan, Sliman Saif, Ameer Faraj, Kareen Saif
Europe and Eurasia 3rd place
(click on the image to see the video)

 


Latin America and Caribbean Region:

1st Place: Domingo Faustino Sarmiento, Tierra Del Fuego, Argentina
Teachers: Adriana Vanesa Gamito, Gustavo Adolfo Lezcano, and Silvia Liliana Quiroga

Students: GLOBE Students of Domingo Faustino Sarmiento

Latin America Caribbean 1st
(click on the image to see the video)
 
2nd Place: Universidad Agraria La Molina, Lima, Peru

Students: GLOBE Students of UNALM

Latin America and Caribbean 2nd place
(click on the image to see the video)
 
3rd Place: COLEGIO I.E.E Elvira García y García, Lima, Peru
Teachers: Manuel Chirhuana Sarmiento, Malena Rocio Hidalgo Osorio, Rosa Cardenas Alcala
Students: Azucena Solorzano Dueñas, Nataly Flores Quispe, Daniel Aguilar Ruiz, and Celeste Adrianzen Calderon
Latin America and Caribbean 3rd Place
(click on the image to see the video)

 


Near East and North Africa Region:

1st Place: The 25th Secondary Girls School at Al-Madinah Al-Monawarah, Al-Madinah Al-Monawarah, Saudi Arabia
Teacher: Ebtisam Ahmed Nahhas
Students: Salma Osama Abu-Aldahab, Alaa Abdel-Atti Mustafa, Bodor Saad Alklaithami, Alia Awad Ahmed
North Africa and Near East 1st place
(click on the image to see the video)
 
2nd Place: Yamama Secondary School at Riyadh, Riyadh, Saudi Arabia
Teacher: Ahmed Nasir Al-Sa'doon

Students: Abdulkarim Mohammed Al-Mohaimed (3rd grade), Abdulmohsen Hamad Al-Subie (3rd grade), Abdulaziz Huraite Al-Zahrani (2nd grade), Abdulrahman Abdullah Al-Rahma (2nd grade), Nayef Salem Al-Oudah (2nd grade)

Near East North Africa 2nd place

(click on the image to see the video)

3rd Place: Shaikh Abdul Aziz Bin Mohammed Al Khalifa Boys Secondary School, Manama, Bahrain

Teacher: A. Amir Jaffar Naser
Students: Mohamed Abdul Husain, Ebrahim Isa Hashim, Faisal Mansoor Abdulhusain, Zuhair Ebrahim Abdululla, Nezar Hussain, Almahroos Hasan, Mahdi Almadhoob, Sayed Hussain, Sayed Abass Alfalla

Near East North Africa 3rd Place

(click on the image to see the video)

 


North America Region:

1st Place: Madison Plains High School, London, Ohio, United States
Teachers: Sara Ellenberger and Michele Hildebrandt
Students: Bret Aler (12),Cody Ary (12), Emily Blosser (12),Taylor Briggs (12), Stephany Burdette (12), Dusty Dillon (12), Lindsey Kreager (11), Toria Laumann (12), Brittany Mason (12), Kayla Miller (12), Andrew Nelson (12), Poorva Patel (11), Jonathan Siler (12), Ashley Teague (12), Jordi Verhoeven (11), Samarah Wilson (12)
North America 1st Place
(click on the image to see the video)
 
2nd Place: Main Street Intermediate School, Norwalk, Ohio, United States
Teacher: Marcy Burns

Students: Nolan Flowers, Alivia Sazdanoff, Lily Williams, Sadie Nawalaniec, Madison Gatschet Hunter Holstein  Luke Weaver, Xander Goodman, Carly Bly, Skylarr Story, Chloe Thomas, Brittany Mazariegos, Hayden Barnes, Lillie Beers, Geo Blair, Joe Borgia, Jack Bowles, Jesse Copenhaver, Zachary Crane, Braiden Culver, Amber Dellinger, Claira Doll, Quinn Jaworski, Jadon Magee, Kayle Mowry, Sam Neuberger, Alicia Orwig, Caroline Pawlicki, Ben Penrose, Allison Reed, Dylan Rickert, Isabella Shipman, Haleigh Skinner, Tony Snyder, Mitchell Sommers, Ryan Sowders, Stephen Wetzel, Davis Wilkinson, Lance Young

North America 2nd place

(click on the image to see the video)
 
3rd Place: Gifted Education Program, Baldwin County Public School System, Baldwin County, Alabama, United States

Teachers: Lynn Vaughan, Susan Arnette, Kathy Nichol

North America 3rd Place
(click on the image to see the video)

How videos are scored:
  • 10 pts: Clear demonstration of how participation in GLOBE has led to an improved environment or increased environmental concern
  • 10 pts: Shows students in action
  • 10 pts: Transcript (in native language and English)
  • 5 pts: Audio and video quality
  • 5 pts: Adhering to 2 minute of less time limit
  • 5 pts: Including all contact information

 

Prizes include:

1st place overall: Approximately $75 USD worth of equipment for GLOBE protocols, video highlighted on the GLOBE website and GLOBE social media on Earth Day 2013, certificate

Regional prizes:

  • 1st place  – Approximately $50 USD worth of equipment for GLOBE protocols, video highlighted on the GLOBE website and GLOBE social media prior to Earth Day 2013, certificate
  • 2nd place – Approximately $35 USD worth of equipment for GLOBE protocols, video highlighted on the GLOBE website and GLOBE social media prior to Earth Day 2013, certificate
  • 3rd place – Approximately $25 USD worth of equipment for GLOBE protocols, video highlighted on the GLOBE website and GLOBE social media prior to Earth Day 2013, certificate

All participating students will be emailed a certificate of participation

If you have questions, email the Science and Education Team at climatecampaign@globe.gov.
 
Are you interested in joining GLOBE? Visit the Workshops and Trainings page to find a training near you.